Η ομαδικότητα και η σημασία της στην επαγγελματική μας επιτυχία

Γράφει η ομάδα του Learn Inn Ε.Κ.Π.Α.
Η ομαδικότητα και η συνεργασία είναι ανάγκες του ανθρώπου που ξεκινούν από πολύ νωρίς. Από τις πρώτες οργανωμένες κοινωνίες, που ο άνθρωπος δημιούργησε για την προστασία του από τους κινδύνους και για την εύρεση της τροφής του, μέχρι και αργότερα που προχώρησε στη δημιουργία μεγάλων αστικών κέντρων. Επίσης, κατά τη βιομηχανική επανάσταση, η έννοια της εργασίας άλλαξε όπως και της καθημερινότητάς μας. Ενώ η τεχνολογική επανάσταση έφερε την αποξένωση και καθιέρωσε ακόμα περισσότερο την ανάγκη για ομαδικότητα και συνεργασία.

Ομαδικότητα: η σημασία της για την επιχείρηση

Η ανάπτυξη της τεχνολογίας και η εξειδίκευση της εργασίας έχουν επιφέρει την αναγκαιότητα για ομαδικότητα. Η εκτέλεση μιας εργασίας είναι, πλέον, εξαρτημένη από μια άλλη. Είτε αφορά την παραγωγή ενός προϊόντος είτε την προσφορά μιας υπηρεσίας.

Η δημιουργία και η διατήρηση μιας επιτυχημένης ομάδας, καθώς και η επίτευξη της καλής συνεργασίας όλων των μελών της είναι μια δύσκολη υπόθεση. Αλλά είναι σημαντική για την καλύτερη λειτουργία της επιχείρησης και την αύξηση της παραγωγικότητάς της. Γι’ αυτό το λόγο, πολλοί/ές εργαζόμενοι/ες παρακολουθούν ειδικά προγράμματα επιμόρφωσης, ώστε να είναι περισσότερο αποτελεσματικοί/ές και παραγωγικοί/ές.

Έτσι, καλλιεργούν τη δεξιότητα της ομαδικότητας, της συνεργασίας και μαθαίνουν την αποτελεσματική διαχείριση των συγκρούσεων με αποτέλεσμα την καλύτερη επικοινωνία τους και την αύξηση της απόδοσής τους.

Η ομαδικότητα & η επίλυση πιθανών προβλημάτων

Η συνεργασία μελών διαφορετικών ομάδων από διαφορετικά τμήματα μιας εταιρείας μπορεί να επιφέρει και πιθανά προβλήματα. Η ανάπτυξη συγκεκριμένων δεξιοτήτων, όπως της ομαδικότητας και της καλύτερης συνεργασίας, είναι η λύση για την αντιμετώπιση πιθανών προβλημάτων.

Συχνά, συναντάμε τις παρακάτω προκλήσεις:

• έλλειψη επικοινωνίας: η ανεπαρκής επικοινωνία τόσο από την πλευρά του κάθε ατόμου ξεχωριστά όσο και ως μέλος του συνόλου της ομάδας δημιουργεί συχνά παρεξηγήσεις και παρανοήσεις που απομακρύνουν την ομάδα από τους στόχους της.

• μειωμένη συμμετοχή: τα μέλη μιας ομάδας δεν παρουσιάζουν ισάξια την επιθυμία για συμμετοχή στις πρωτοβουλίες και στους στόχους της εκάστοτε ομάδας λόγω μειωμένων κινήτρων.
  • έλλειψη εμπιστοσύνης: κάποιες ομάδες σε μια επιχείρηση δεν έχουν τον απαιτούμενο χρόνο για την ανάπτυξη σχέσεων εμπιστοσύνης μεταξύ των μελών της, ώστε να λειτουργούν αποτελεσματικά.

Ο ρόλος της ομαδικότητας στην αντιμετώπιση των προκλήσεων

Η ανάπτυξη της ομαδικότητας είναι απαραίτητη δεξιότητα για τους εργαζομένους μιας επιχείρησης για την αντιμετώπιση των καθημερινών πιθανών προκλήσεων. Οι διαφορετικές ομάδες και τα διαφορετικά τμήματα μαθαίνουν να συνεργάζονται αποτελεσματικά σύμφωνα με συγκεκριμένους στόχους. Ενώ, η καλύτερη οργάνωσή τους και η αποτελεσματική επικοινωνία των μελών τους συμβάλουν στην καλύτερη απόδοση της εκάστοτε ομάδας, αλλά και όλων των τμημάτων συνολικά. Επιπλέον, δημιουργούν συγκεκριμένους και κοινούς στόχους, ώστε όλοι οι εργαζόμενοι να έχουν κίνητρο για την αύξηση της παραγωγικότητας και της αποδοτικότητας.

Το Learn Inn Ε.Κ.Π.Α. προσφέρει επιμορφωτικά προγράμματα για την επαγγελματική σας επιτυχία!

Η ανάγκη του ανθρώπου να ζει, να δημιουργεί και να παράγει με τους άλλους ανθρώπους έχει ιστορία χρόνων. Η ομαδικότητα είναι μια δεξιότητα που κάποιες φορές ξεχνάμε. Ωστόσο, είναι απαραίτητη για την εξέλιξη μας.

Το Learn Inn Ε.Κ.Π.Α. του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, με γνώμονα τις συνθήκες της αγοράς και τις συνεχείς αλλαγές που προκύπτουν, δημιούργησε τα επιμορφωτικά προγράμματα για την επαγγελματική σας εξέλιξη και επιτυχία.

Για ό,τι άλλο θέλετε να ενημερωθείτε γύρω από τα προγράμματα και τις υπηρεσίες μας, μη διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας, τηλεφωνικώς ή και μέσω email.

Στοιχεία Επικοινωνίας (Καθημερινές 10:00 – 16:00)

Τηλέφωνο: 210 7275735

Κινητό: 6975913005

Email: info@learninn.gr

Διεύθυνση: Πανεπιστημιούπολη, Ζωγράφου, 157 72

Βρήκατε ενδιαφέρον το άρθρο μας: «Η ομαδικότητα και η σημασία της στην επαγγελματική μας επιτυχία»;

Διαβάστε περισσότερα χρήσιμα και ενημερωτικά άρθρα για τη καριέρα και την εργασιακή σας ανέλιξη στο blog του Learn Inn Ε.Κ.Π.Α