Μοριοδότηση ΑΣΕΠ: επιμορφωτικά μοριοδοτούμενα προγράμματα

Γράφει η ομάδα του  Learn Ιnn Ε.Κ.Π.Α.
Σε κάθε προκήρυξη για προσλήψεις στο δημόσιο, η μοριοδότηση ΑΣΕΠ είναι το ζητούμενο για όλους τους υποψηφίους. Οι τίτλοι σπουδών, οι γνώσεις ξένων γλωσσών και η προϋπηρεσία είναι μερικά μόνο από τα προσόντα του κάθε υποψηφίου. Ποιες άλλες όμως γνώσεις και δεξιότητες προσφέρουν μοριοδότηση στο διαγωνισμό ΑΣΕΠ;

Οι γνώσεις και δεξιότητες που μοριοδοτούνται

Οι υποψήφιοι του εκάστοτε διαγωνισμού ΑΣΕΠ με την απόκτηση όλο και περισσοτέρων δεξιοτήτων στοχεύουν στην εξασφάλιση μια θέσης διορισμού στο δημόσιο. Εναλλακτικά, να πετύχουν μια θέση πιο ψηλά στους πίνακες κατάταξης διορισμού. Το μόνο σίγουρο είναι ότι οι υποψήφιοι χρειάζεται να έχουν αρκετές δεξιότητες.

Εκτός από τη βαθμολογία των γραπτών εξετάσεων, ο υποψήφιος λαμβάνει μοριοδότητηση από έξι ακόμα πιστοποιημένες δεξιότητες:

• Ξένες γλώσσες

Ο κάτοχος τίτλου άριστης γνώσης της αγγλικής, γαλλικής, γερμανικής, ισπανικής ή ιταλικής γλώσσας προσφέρει επιπλέον μονάδες στη βαθμολογία. Ενώ, ένας επιπλέον τίτλος άριστης γνώσης μιας από τις παραπάνω γλώσσες προσφέρει επιπλέον μονάδες. Εάν η προκήρυξη αναφέρει την άριστη γνώση μιας ξένης γλώσσας ως απαιτούμενο προσόν τότε ο υποψήφιος δεν λαμβάνει μοριοδότηση.

• Integrated master

Ο υποψήφιος με ενιαίο και αδιάσπαστο τίτλο σπουδών μεταπτυχιακού επιπέδου (integrated master) λαμβάνει επιπλέον μονάδες στη βαθμολογία του.

• Μεταπτυχιακό

Η απόκτηση μεταπτυχιακού τίτλου ετήσιας τουλάχιστον φοίτησης προσφέρει επιπλέον μονάδες στη βαθμολογία του υποψηφίου.

• Διδακτορικό

Με την απόκτηση διδακτορικού διπλώματος, ο υποψήφιος μπορεί να λάβει επιπλέον μοριοδότηση αρκεί το διδακτορικό να αφορά επιστημονικό πεδίο, αποδεκτό στην προκήρυξη.

• Εργασιακή εμπειρία

Ο υποψήφιος λαμβάνει επιπλέον μόρια για την εργασιακή του εμπειρία. Αυτό ισχύει ανεξάρτητα από την εργασιακή του εμπειρία στον ιδιωτικό ή δημόσιο τομέα και ανεξαρτήτως αντικειμένου.

• Εντοπιότητα

Ο υποψήφιος σε ορισμένους δήμους μπορεί να λάβει επιπλέον μονάδες στη γραπτή του βαθμολογία βάσει της εντοπιότητας.

Μοριοδότηση ΑΣΕΠ & τα επιμορφωτικά προγράμματα

Εκτός από όλες τις παραπάνω δεξιότητες, ο υποψήφιος μπορεί να πετύχει τη μοριοδότησή του με την παρακολούθηση επιμορφωτικών προγραμμάτων από τα Κ.Ε.ΔΙ.ΒΙ.Μ. των Πανεπιστημίων της Ελλάδας. Τα συγκεκριμένα προγράμματα έχουν την ευελιξία ότι ο υποψήφιος μπορεί να τα παρακολουθήσει όποτε εκείνος το επιθυμεί.

Επιπλέον, μπορεί να επιλέξει επιμορφωτικά προγράμματα ανάλογα με τις ώρες και τους μήνες που διαρκούν ώστε να λάβει και την αντίστοιχη μοριοδότηση. Για παράδειγμα, συγκεκριμένες προκηρύξεις του ΑΣΕΠ προσφέρουν μόρια στον υποψήφιο για κάθε μήνα παρακολούθησης. Ενώ, άλλες προκηρύξεις του ΑΣΕΠ δίνουν μόρια στον υποψήφιο για τη συνολική χρονική διάρκεια παρακολούθησης ενός σεμιναρίου.

Τα επιμορφωτικά προγράμματα πρέπει να εξασφαλίζουν και να προσφέρουν επαγγελματική και προσωπική ανάπτυξη. Ο υποψήφιος χρειάζεται να αναζητά την ποιότητα στην εκπαίδευση, την παροχή πλούσιου εκπαιδευτικού υλικού και την υποστήριξή του από έμπειρους και καταρτισμένους ακαδημαϊκούς διδάσκοντες. Τέλος τα επιμορφωτικά προγράμματα θα πρέπει να έχουν πιστοποίηση του Κ.Ε.Δ.Ι.Β.Ι.Μ. του εκάστοτε Πανεπιστημίου και να παρέχουν δυνατότητα μείωσης διδάκτρων και ευκολίες στην εξόφληση για την καλύτερη εξυπηρέτηση του εκπαιδευόμενου.

Μοριοδότηση ΑΣΕΠ: πώς να επιλέξετε ποιο επιμορφωτικό πρόγραμμα να παρακολουθήσετε

Ο υποψήφιος έχει τη δυνατότητα να επιλέξει ποιο επιμορφωτικό πρόγραμμα ταιριάζει στα ενδιαφέροντά του και ποιες δεξιότητες θέλει να βελτιώσει. Η μοριοδότηση για το διαγωνισμό ΑΣΕΠ είναι σημαντική αλλά εξίσου σημαντική είναι και η επιδιωκόμενη γνώση. Επιπλέον, η μοριοδότηση του εκάστοτε υποψηφίου εξαρτάται από τη νομοθεσία του Υ.ΠΑΙ.Θ. και τις σχετικές προκηρύξεις διορισμού.

Το Learn Inn Ε.Κ.Π.Α. προσφέρει μοριοδοτούμενα προγράμματα για όσους υποψηφίους αναζητούν επιπλέον επιμόρφωση αλλά και μοριοδότηση για τους πίνακες κατάταξης εκπαιδευτικών ή την επαγγελματική τους εξέλιξη. Τα μοριοδοτούμενα επιμορφωτικά προγράμματα του Learn Inn Ε.Κ.Π.Α. έχουν τις παρακάτω θεματικές:

Learn Inn Ε.Κ.Π.Α. & Μοριοδότηση ΑΣΕΠ

Το Κέντρο Επιμόρφωσης και Δια Βίου Μάθησης (Κ.Ε.ΔΙ.ΒΙ.Μ.) του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών – Learn Inn E.K.Π.Α. έχει δημιουργήσει μοριοδοτούμενα επιμορφωτικά προγράμματα με αναγνώριση των ECTS και απόδοση Europass σε όλα τα κράτη-μέλη της Ε.Ε.. Τα επιμορφωτικά μοριοδοτούμενα προγράμματα του Learn Inn Ε.Κ.Π.Α. συνδυάζουν τη γνώση και τη μοριοδότηση για τον ΑΣΕΠ, προσφέροντας όλα τα απαραίτητα εφόδια στον εκπαιδευόμενο για επιτυχημένη επαγγελματική και προσωπική εξέλιξη.

Για ό,τι άλλο θέλετε να ενημερωθείτε γύρω από τα προγράμματα και τις υπηρεσίες μας, μη διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας, τηλεφωνικώς ή και μέσω email.

Στοιχεία Επικοινωνίας (Καθημερινές 10:00 – 16:00)

Τηλέφωνο: 210 7275735

Κινητό: 6975913005

Email: info@learninn.gr

Διεύθυνση: Πανεπιστημιούπολη, Ζωγράφου, 157 72

Βρήκατε ενδιαφέρον το άρθρο μας: «Μοριοδότηση ΑΣΕΠ: επιμορφωτικά μοριοδοτούμενα προγράμματα»;

Διαβάστε περισσότερα χρήσιμα και ενημερωτικά άρθρα για τη καριέρα και την εργασιακή σας ανέλιξη στο blog του Learn Inn Ε.Κ.Π.Α