Η αυθεντική μάθηση και η απουσία της από το σύγχρονο σχολείο

Γράφει η Ασπασία Δανιά
Η μάθηση είναι αυθεντική μόνο, όπως επισημαίνουν εδώ και πολλά χρόνια οι έρευνες, όταν νοηματοδοτείται από τις ανάγκες και τα ενδιαφέροντα των παιδιών. Η σύγχρονη τεχνοκρατική εκπαίδευση ωστόσο, υποβάλλει τα παιδιά σε έντονο ανταγωνισμό με έμφαση στην αποστήθιση πληροφοριών, χωρίς να παρέχει ευκαιρίες βιωματικής αλληλεπίδρασης. Αποδεικνύεται δε ότι οι σημερινοί μαθητές έχουν χάσει τη διάθεσή τους για μάθηση, καθώς παραμένουν εγκλωβισμένοι σε ένα σύστημα που δεσμεύει το χρόνο, και τη φαντασία τους. Είναι γεγονός: «Από το σύγχρονο σχολείο απουσιάζει η αυθεντική μάθηση!!!»

Σε αυτό το πρωτοποριακό Θερινό Σχολείο, ο Alan Ovens, η Κατερίναι Ψεγιαννάκη και η Ασπασία Δανιά – επαγγελματίες στο τομέα της Εκπαίδευσης Εκπαιδευτικών και ειδικοί στο χώρο της Παιδαγωγικής –   παρουσιάζουν τεχνικές, πρακτικές και προσεγγίσεις που θα πρέπει να γνωρίζουν οι εκπαιδευτικοί που επιθυμούν να παιχνιδοποιήσουν τη διδασκαλία τους ώστε να (ξανα)κάνουν τη μάθηση αυθεντική. Το Θερινό Σχολείο αναγνωρίζει το παιχνίδι ως μέσο εξέχουσας εκπαιδευτικής αξίας. Για το λόγο αυτό, παρέχει δημιουργικές λύσεις στους εκπαιδευτικούς (ανεξαρτήτου ειδικότητας) για την αύξηση της συμμετοχής των μαθητών τους, την πρόληψη των ανεπιθύμητων συμπεριφορών και τη βελτίωση του κλίματος της τάξης. Ειδικότερα, θα μάθετε πώς να:

• Διακρίνετε τα θεμελιώδη χαρακτηριστικά της δομής ενός εκπαιδευτικού παιχνιδιού
  • Σχεδιάζετε παιχνίδια πρόκλησης επιλέγοντας από ένα συγκεκριμένο εύρος διδακτικών στρατηγικών
  • Χρησιμοποιείτε οικεία υλικά/υποδομές για να παιχνιδοποιήσετε τη διδασκαλίας σας
  • Δημιουργείτε παιχνίδια που θα προάγουν την κριτική σκέψη, την ενεργό συμμετοχή και την ένταξη μαθητών όλων των δυνατοτήτων

Είτε ο στόχος σας είναι να διευρύνετε τις παιδαγωγικές σας γνώσεις και τις διδακτικές σας δεξιότητες ή απλώς να βιώσετε τι σημαίνει αυθεντική μάθηση, το Θερινό Σχολείο είναι μια κατάλληλη επιλογή για εσάς.