Επιμόρφωση εκπαιδευτικών: γιατί είναι απαραίτητη

Γράφει η ομάδα του Learn Inn Ε.Κ.Π.Α.
Η συνεχής επιμόρφωση των εκπαιδευτικών είναι απαραίτητη. Οι κοινωνικές και εκπαιδευτικές συνθήκες αλλάζουν και νέες γνώσεις προκύπτουν μέσα από την εκπαιδευτική διαδικασία. Καθώς όμως η ίδια η γνώση αλλάζει, προκύπτουν και αντίστοιχες αλλαγές στις πρακτικές και στην εκπαιδευτική εξέλιξη των εκπαιδευτικών. Επιπλέον, η επιμόρφωση των εκπαιδευτικών με ειδικά διαμορφωμένα προγράμματα εξασφαλίζει τη μοριοδότησή τους για την εκπαιδευτική τους καριέρα.

Επιμόρφωση εκπαιδευτικών: ποια είναι υποχρεωτική και ποια προαιρετική

Η συνεχιζόμενη επαγγελματική κατάρτιση των εκπαιδευτικών είναι είτε προαιρετική είτε υποχρεωτική. Η υλοποίησή της γίνεται μέσω επιμορφωτικών προγραμμάτων, τα οποία, ύστερα από έγκρισή τους από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, υλοποιούνται από επιμορφωτικούς φορείς.

Οι υποχρεωτικές επιμορφώσεις είναι:

• Η εισαγωγική επιμόρφωση για τους υποψήφιους εκπαιδευτικούς προς διορισμό της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης
  • Η περιοδική επιμόρφωση για τους μόνιμους εκπαιδευτικούς με δύο επιμορφωτικούς κύκλους σε κάθε ακαδημαϊκό έτος
  • Τα ειδικά επιμορφωτικά προγράμματα για όλους τους εκπαιδευτικούς και για εκπαιδευτικούς Ειδικής Αγωγής

Η προαιρετική επιμόρφωση περιλαμβάνει την παρακολούθηση εξειδικευμένων προγραμμάτων επιμόρφωσης που προσφέρουν και τη μοριοδότησή τους όπως:

• την Εκπαίδευση, Mentoring και Συμβουλευτική Εκπαιδευτικών
  • τη Σχολική Ψυχολογία και τη Συναισθηματική Διαχείριση στην Εκπαίδευση
  • την Παιδαγωγική και τη Διδακτική Μεθοδολογία της Θρησκευτικής Εκπαίδευσης
  • την Ειδική Αγωγή και την Ενταξιακή Εκπαίδευση
  • τη Σεξουαλική Εκπαίδευση και Αγωγή

Επιμόρφωση εκπαιδευτικών: η αναγκαιότητα της επιμόρφωσής τους

Τα παιδιά όπως και όλοι οι ενήλικες διαφέρουν μεταξύ τους. Οι διαφορετικές προσωπικότητές τους, τα ενδιαφέροντά τους, ο ρυθμός και τρόπος μάθησής τους, το κοινωνικό τους υπόβαθρο δημιουργούν και διαφορετικές εκπαιδευτικές ανάγκες.

Η εκπαιδευτική διαδικασία στοχεύει πλέον στην ενθάρρυνση του παιδιού ώστε να αναπτύσσει τις δεξιότητές του και να εμβαθύνει τις γνώσεις του. Με αυτό τον τρόπο ενισχύει επιπλέον την αυτοπεποίθησή του και την αποτελεσματικότητά του.

Η αγάπη και το ενδιαφέρον των εκπαιδευτικών για τη διδασκαλία συμβάλλουν και στην αγάπη των παιδιών για την εκπαιδευτική τους πρόοδο. Η ισότιμη πρόσβαση όλων των μαθητών στην γνώση και στην εκπαιδευτική διδασκαλία αποτελεί βασικό στόχο των νέων εκπαιδευτικών συνθηκών.

Για αυτούς τους λόγους, η επιμόρφωση των εκπαιδευτικών είναι αναγκαία καθώς συνδέεται με την επαγγελματική κατάρτιση. Έτσι, συμβάλλει στη βελτίωση του παρεχόμενου εκπαιδευτικού έργου με αποτέλεσμα την ολοκληρωμένη ανάπτυξη των μαθητών.

Τα χαρακτηριστικά της αποτελεσματικής επιμόρφωσης των εκπαιδευτικών

Η επιμόρφωση των εκπαιδευτικών για να είναι επιτυχής χρειάζεται να έχει συγκεκριμένα χαρακτηριστικά:

• τη μεταξύ τους συνεργασία, η οποία συμβάλλει στην ανταλλαγή ιδεών και στην ανάπτυξη του διαλόγου για την προώθηση νέων ιδεών και τη βελτίωση των εκπαιδευτικών διαδικασιών
  • τη διαφοροποίηση της διδασκαλίας βάσει των στόχων της, γιατί το κάθε μάθημα (π.χ. η γλώσσα, τα μαθηματικά, τα καλλιτεχνικά κ.α.) στοχεύουν στην ανάπτυξη διαφορετικών δεξιοτήτων
  • την εξειδίκευση της διδασκαλίας σύμφωνα με τις ανάγκες των μαθητών όπως η διδασκαλία ειδικής αγωγής
  • την ανάπτυξη της κριτικής σκέψης
  • την καθοδήγηση και την υποστήριξη των εκπαιδευτικών από ειδικούς που τους καθοδηγούν στη βελτίωση της μαθησιακής τους γνώσης και κατ’ επέκταση της διδασκαλίας τους
  • τα πρότυπα μοντέλα καλών πρακτικών για την εξοικείωση των εκπαιδευτικών με πρότυπες και καινοτόμες μεθόδους διδασκαλίας.

Γιατί το Learn Inn Ε.Κ.Π.Α. προσφέρει ολοκληρωμένη επιμόρφωση εκπαιδευτικών

Όλα τα επιμορφωτικά προγράμματα του Learn Inn Ε.Κ.Π.Α. προσφέρουν την επιμόρφωση των εκπαιδευτικών σύμφωνα με τις ανάγκες τους και τις απαιτήσεις της αγοράς εργασίας.

Επιπλέον, εξασφαλίζουν το πλεονέκτημα της μοριοδότησής τους για την πρόσληψή τους ως αναπληρωτές στην εκπαίδευση, για το διορισμό τους, για τους πίνακες κατάταξης εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ κ.α. και για την εξέλιξη της εκπαιδευτικής τους καριέρας.

Με την πιστοποίηση του Κέντρου Δια Βίου Μάθησης (Κ.Ε.ΔΙ.ΒΙ.Μ.) του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου, οι εκπαιδευτικοί λαμβάνουν μέσω των επιμορφωτικών προγραμμάτων την απαραίτητη θεωρία και την εφαρμόζουν με πρακτικές.

Για ό,τι άλλο θέλετε να ενημερωθείτε γύρω από τα προγράμματα και τις υπηρεσίες μας, μη διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας, τηλεφωνικώς ή και μέσω email.

Στοιχεία Επικοινωνίας (Καθημερινές 10:00 – 16:00)

Τηλέφωνο: 210 7275735

Κινητό: 6975913005

Email: info@learninn.gr

Διεύθυνση: Πανεπιστημιούπολη, Ζωγράφου, 157 72

Βρήκατε ενδιαφέρον το άρθρο μας: «Επιμόρφωση εκπαιδευτικών: γιατί είναι απαραίτητη»;

Διαβάστε περισσότερα χρήσιμα και ενημερωτικά άρθρα για τη καριέρα και την εργασιακή σας ανέλιξη στο blog του Learn Inn Ε.Κ.Π.Α