Συμβουλευτική καριέρας και η σημασία της

Γράφει η ομάδα του Learn Inn
Η συμβουλευτική καριέρας είναι μια υπηρεσία που στοχεύει στην παροχή υποστήριξης και καθοδήγησης για την ανάπτυξη κάθε ατόμου. Προσφέρει καίριες, ενημερωμένες και ωφέλιμες συμβουλές, σε ατομικό επίπεδο, με βάση τις προοπτικές και τις ευκαιρίες κάθε κλάδου. Η συμβουλευτική καριέρας περιλαμβάνει ένα ευρύ φάσμα ενημέρωσης, από την εξερεύνηση των επαγγελματικών επιλογών και εναλλακτικών μέχρι την αντιμετώπιση προκλήσεων.

Συμβουλευτική καριέρας και εξερεύνηση επαγγελματικών επιλογών

Ένας σύμβουλος σταδιοδρομίας βοηθά τον επαγγελματία να κατανοήσει σε βάθος τις δυνατότητες, τις δεξιότητες και τις κλίσεις του. Έτσι, το άτομο γνωρίζοντας ουσιαστικά τη δυναμική του, μπορεί να κάνει τις κατάλληλες επαγγελματικές κινήσεις. Η συμβουλευτική καριέρας, διαδραματίζει κομβικό ρόλο όχι μόνο κατά την είσοδο κάποιου στην αγορά εργασίας, αλλά και στις επαγγελματικές «στροφές». Για όποιον επιθυμεί να αλλάξει επαγγελματική κατεύθυνση μετά από μια πολυετή καριέρα, ο σύμβουλος αναλαμβάνει να του υποδείξει κάθε εναλλακτική. Με γνώμονα τα συγκριτικά πλεονεκτήματα κάθε επαγγελματία και την εμπειρία που αποκόμισε, του αναλύει διεξοδικά το πού πρέπει να εστιάσει. Χρέος του είναι ακόμα να του υποδείξει και τις προϋποθέσεις (π.χ. μεταπτυχιακό) με τις οποίες θα «ξεκλειδώσει» μια νέα εργασιακή προοπτική.

Συμβουλευτική καριέρας και ανάπτυξη δεξιοτήτων

Ο σύμβουλος σταδιοδρομίας παρέχει ακόμα συμβουλές για τη βελτίωση των δεξιοτήτων που απαιτεί κάθε κλάδος για μια επιτυχή καριέρα. Ως ουδέτερος παρατηρητής, μπορεί να ξεχωρίσει εύκολα τι είναι αυτό που κρατά στάσιμο έναν επαγγελματία και πώς να εκτοξεύσει την πορεία του.

Συμβουλευτική καριέρας και ορισμός στόχων

Μέσω της συμβουλευτικής καριέρας, ένα άτομο μπορεί να επαναπροσδιορίσει τις φιλοδοξίες και τις προσδοκίες του. Μπορεί να προσαρμόσει εκ νέου τον πήχη του, ψηλότερα ή χαμηλότερα, ορίζοντας εφικτούς στόχους, βάσει ρεαλιστικών ευκαιριών και προοπτικών.

Συμβουλευτική καριέρας και αντιμετώπιση προκλήσεων

Κατά τη διάρκεια της σταδιοδρομίας του, κάθε άνθρωπος αντιμετωπίζει δυσκολίες και προκλήσεις. Οι σύμβουλοι καριέρας παρέχουν καθοδήγηση για την αντιμετώπιση δυσμενών καταστάσεων και την επίλυση προβλημάτων.

Συμβουλευτική και διαχείριση καριέρας

Η συμβουλευτική καριέρας διαδραματίζει κομβικό ρόλο στη γενικότερη διαχείριση μιας επαγγελματική πορείας. Βοηθά στη λήψη των κατάλληλων αποφάσεων στο σωστό timing, στην επένδυση σε σωστές συνεργασίες και στην επίτευξη εφικτών στόχων.

Learn Inn Ε.Κ.Π.Α. & Συμβουλευτική καριέρας.

Το Learn Inn Ε.Κ.Π.Α. του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, γνωρίζοντας καλά τις ανάγκες της αγοράς ανέλαβε δράση. Δημιούργησε την υπηρεσία Συμβουλευτική καριέρας για να βοηθήσει στην αντιμετώπιση της έλλειψης ενημέρωσης, της άγνοιας και της παραπληροφόρησης που κυριαρχούν.

Η υπηρεσία συμβουλευτικής καριέρας του Learn Inn Ε.Κ.Π.Α., παρέχει ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ συμβουλευτικές υπηρεσίες σε συνεδρίες των 15 – 20 λεπτών, τηλεφωνικά ή μέσω zoom. Η ενημέρωση μπορεί να περιλαμβάνει ζητήματα επιμόρφωσης, μοριοδοτήσεων, διορισμών και επαγγελματικής ανέλιξης. Κλείστε online ή τηλεφωνικά (210 7275 760) το ραντεβού σας με τη Σύμβουλο Επαγγελματικής Εξέλιξης, Ανάπτυξης & Διά Βίου Μάθησης, Ηρώ Ποταμούση.

Για ό,τι άλλο θέλετε να ενημερωθείτε γύρω από τα προγράμματα και τις υπηρεσίες μας, μη διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας, τηλεφωνικώς ή και μέσω email.

Στοιχεία Επικοινωνίας (Καθημερινές 10:00 – 16:00)
Τηλέφωνο: 210 7275735
Κινητό: 6975913005
Email: info@learninn.gr
Διεύθυνση: Πανεπιστημιούπολη, Ζωγράφου, 157 72

Βρήκατε ενδιαφέρον το άρθρο μας: «Συμβουλευτική καριέρας και η σημασία της!»;
Διαβάστε περισσότερα χρήσιμα και ενημερωτικά άρθρα για τη καριέρα και την εργασιακή σας ανέλιξη στο blog του Learn Inn Ε.Κ.Π.Α