Συμπερίληψη: Μια σύγχρονη ματιά στην αξία της στο σχολικό περιβάλλον

Γράφει η ομάδα του Learn Inn Ε.Κ.Π.Α.
Η συμπερίληψη αποτελεί μια αρκετά σύνθετη έννοια ως προς τον καθορισμό και την επιστημονική της ανάλυση. Μια τέτοιου είδους προσέγγιση θα ήταν εξαιρετικά δύσκολη αν όχι αδύνατη, μέσα σε λίγες γραμμές. Επομένως, το παρόν άρθρο, έχει αποκλειστικά και μόνο έναν στόχο: να προσεγγίσει σύντομα τον ρόλο της συμπερίληψης στο σύγχρονο εκπαιδευτικό σύστημα. Πιο συγκεκριμένα, να παρουσιάσει το πώς η συμπερίληψη δημιουργεί ένα περιβάλλον με ίσες ευκαιρίες μάθησης και συμμετοχής για κάθε μαθητή/τρια, ανεξαρτήτως ικανοτήτων, αναπηριών, φύλου και καταγωγής.

Αν θέλαμε να την παρουσιάσουμε με απλά λόγια, ουσιαστικά, η έννοια της συμπερίληψης θέτει ως αυτονόητη την αξία κάθε ατόμου. Δημιουργεί δε, τη συλλογική αντίληψη ότι άπαντες είμαστε ίσοι/ες, ως ισότιμα μέλη μιας κοινωνίας άνευ στερεοτύπων και διακρίσεων. Η αξία της συμπερίληψης σε εκπαίδευση και κοινωνία είναι κομβικής σημασίας για τη διασφάλιση της ισονομίας και του αλληλοσεβασμού.

Ισότητα στο εκπαιδευτικό σύστημα

Η συμπερίληψη διασφαλίζει ότι όλοι/ες μπορούν να αναπτύξουν όσο το δυνατόν περισσότερο τις ικανότητές τους. Επιπλέον, ο καθένας/η καθεμία μπορεί να υπάρχει όπως είναι και να προοδεύει, χωρίς διακρίσεις και αποκλεισμούς.

Συμπερίληψη και κοινωνική συνοχή

Η συμπερίληψη, ενισχύει σημαντικά την κοινωνική συνοχή και τον σεβασμό στη διαφορετικότητα. Πώς; Μέσα από εκπαιδευτικά περιβάλλοντα όπου οι μαθητές/τριες ανακαλύπτουν τη συνεργασία με άτομα διαφορετικών ικανοτήτων ή προελεύσεων. Επιπλέον, συμβάλλει στην καταπολέμηση των ανισοτήτων και των προκαταλήψεων, προωθώντας μια δίκαιη και ίση κοινωνία.

Συμπερίληψη και ακαδημαϊκά οφέλη

Η συμπερίληψη βελτιώνει τις ακαδημαϊκές επιδόσεις του συνόλου των μαθητών/τριών, καθώς τα εξειδικευμένα προγράμματα μάθησης καλύπτουν καλύτερα τις ανάγκες όλων. Επομένως, κάθε μαθητής/τρια αφομοιώνει μια εναλλακτική προσέγγιση, έναν διαφορετικό τρόπο σκέψης, διευρύνοντας σημαντικά τους ορίζοντές του/της και την κριτική ικανότητα.

Ανάπτυξη δεξιοτήτων ζωής

Όσοι μαθητές/τριες συμμετέχουν σε συμπεριληπτικά εκπαιδευτικά περιβάλλοντα, καλλιεργούν κοινωνικές και συναισθηματικές δεξιότητες, όπως η ενσυναίσθηση, και η αποδοχή των άλλων.

Συμπερίληψη και προετοιμασία για το μέλλον

Οι μαθητές/τριες στα συμπεριληπτικά περιβάλλοντα, μαθαίνουν να ζουν και να αλληλοεπιδρούν με κάθε κοινωνική ομάδα ή μειονότητα. Επομένως, η προσαρμογή τους είναι εύκολη σε ποικιλόμορφες κοινότητες και χώρους εργασίας.

Επαγγελματική ανάπτυξη εκπαιδευτικών

Οι εκπαιδευτικοί στα συμπεριληπτικά περιβάλλοντα έχουν την ευκαιρία να αναπτύξουν και να βελτιώσουν τις διδακτικές τους μεθόδους. Έτσι, μαθαίνουν να είναι περισσότερο προσαρμόσιμοι, ευέλικτοι και πρόθυμοι να προσαρμόσουν τον τρόπο διδασκαλίας τους.

Η θέση του Learn Inn Ε.Κ.Π.Α.

Στο Learn Inn Ε.Κ.Π.Α. θεωρούμε πως η συμπερίληψη στη σύγχρονη εκπαίδευση είναι θεμελιώδης για την οικοδόμηση μιας ευημερούσας και αρμονικής κοινωνίας. Για εμάς, η καλλιέργεια της αποδοχής και της αλληλεγγύης από μικρή ηλικία, προάγει την κατανόηση και την ενότητα. Επομένως, δημιουργεί πολίτες που είναι πρωτίστως «άνθρωποι» και έτοιμοι να επηρεάσουν θετικά τον κόσμο γύρω τους.

Συνεπώς, στηρίζουμε έμπρακτα και δυναμικά τα «σχολεία για όλους» που συμπεριλαμβάνουν ενεργά στην εκπαίδευση τα παιδιά με προσφυγικό υπόβαθρο και όχι μόνο. Στη σελίδα του Learn Inn του Ε.Κ.Π.Α. θα βρείτε πληροφορίες για τα παλαιότερα webinars μας, γύρω από τη συμπερίληψη. Για οποιαδήποτε απορία έχετε γύρω από τα προγράμματα και τα σεμινάριά μας, μη διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας, τηλεφωνικώς ή και μέσω email.

Στοιχεία Επικοινωνίας (Καθημερινές 10:00 – 16:00)

Τηλέφωνο: 210 7275735

Κινητό: 6975913005

Email: info@learninn.gr

Διεύθυνση: Πανεπιστημιούπολη, Ζωγράφου, 157 72

Βρήκατε ενδιαφέρον το άρθρο μας: «Συμπερίληψη: Μια σύγχρονη ματιά στην αξία της στο σχολικό περιβάλλον»;

Διαβάστε περισσότερα χρήσιμα και ενημερωτικά άρθρα για τη καριέρα και την εργασιακή σας ανέλιξη στο blog του Learn Inn ΕΚΠΑ.