Η διαδικασία για να γίνεις πιστοποιημένος εκπαιδευτής ενηλίκων

Οδηγός για την Εκπαίδευση Εκπαιδευτών Ενηλίκων

Γράφει ο Γιάννης Σούφλας
Η εξειδίκευση στο αντικείμενο της Εκπαίδευσης Ενηλίκων και σε θέματα οριζόντιων ικανοτήτων ζητείται σήμερα σε πολλά τυπικά και εναλλακτικά περιβάλλοντα εκπαίδευσης.

Ποιους και σε τι αφορά όμως η εκπαίδευση ενηλίκων;

Ας εξερευνήσουμε τις απαντήσεις σε κάποιες βασικές ερωτήσεις!

Τι είναι η πιστοποίηση Εκπαιδευτικής Επάρκειας Εκπαιδευτών Ενηλίκων;

Η εκπαιδευτική επάρκεια είναι μια «οριζόντια δεξιότητα». Οι ενδιαφερόμενοι δεν πιστοποιούν την ειδικότητά τους (οικονομολόγος, γραφίστας, γεωπόνος κ.λπ.), αλλά μέσω της ακολουθούμενης διαδικασίας πιστοποιείται ότι διαθέτουν τις απαραίτητες γνώσειςδεξιότητες και ικανότητες, προκειμένου να διδάξουν σε ομάδες ενηλίκων, σε δομές της μη τυπικής εκπαίδευσης (ΙΕΚ, ΚΔΒΜ κ.λπ.). Παράλληλα, με την αξιολόγηση των στοιχείων που συγκροτούν το Ατομικό Χαρτοφυλάκιο Προσόντων κάθε εκπαιδευτή, του αποδίδονται οι Κωδικοί ΣΤΕΠ (ταξινομικό σύστημα επαγγελμάτων της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής ) που αντιστοιχούν στην ειδικότητα/εξειδίκευσή του.

Τι είναι ο ΕΟΠΠΕΠ και ποια είναι η αρμοδιότητα του;

Πρόκειται για τον Εθνικό Οργανισμό Πιστοποίησης Προσόντων και Επαγγελματικού Προσανατολισμού (Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π.). Οι αρμοδιότητες του ΕΟΠΠΕΠ είναι η παροχή της μη-τυπικής εκπαίδευσης και η πιστοποίηση στις γνώσεις, δεξιότητες και ικανότητες που αποκτώνται μέσω μη-τυπικής και άτυπης μαθησιακής διαδρομής, καθώς και η συμβουλευτική σε υπηρεσίες και εργαλεία διά βίου ανάπτυξης σταδιοδρομίας και σχολικού επαγγελματικού προσανατολισμού.

Πώς θα γίνω πιστοποιημένος εκπαιδευτής ενηλίκων από τον ΕΟΠΠΕΠ;

Απαραίτητο προσόν για την εργασία ως εκπαιδευτής ενηλίκων, αποτελεί  η εκπαιδευτική επάρκεια, που αποκτιέται μέσα από εξετάσεις που διενεργούνται κάθε χρόνο από τον Εθνικό Οργανισμό Πιστοποίησης Προσόντων και Επαγγελματικού Προσανατολισμού (Ε.Ο.Π.Π.Ε.Π.). Όσοι δεν έχουν διδακτική εμπειρία σε προγράμματα εκπαίδευσης ενηλίκων, μπορούν να παρακολουθήσουν ένα σχετικό πρόγραμμα από δημόσιο φορέα, όπως τα προγράμματα 3μηνης ή 9μηνης διάρκειας του Learn Inn ΕΚΠΑ.

Στο Learn Inn EΚΠΑ πραγματοποιείται όλη η προετοιμασία, που αφορά τις εξετάσεις του ΕΟΠΠΕΠ, με διαθέσιμη όλη την ύλη, τα θέματα από τη τράπεζα θεμάτων του ΕΟΠΠΕΠ & το σχεδιασμό μικροδιδασκαλίας εκπαίδευσης ενηλίκων, η οποία είναι απαραίτητη για την πιστοποίηση.

Με εξ αποστάσεως εκπαίδευση και καθοδήγηση του ακαδημαϊκού υπεύθυνου, το πρόγραμμα θα σας δώσει τη δυνατότητα να εξοικειωθείτε με τις τεχνικές εκπαίδευσης ενηλίκων, και να σχεδιάσετε, αλλά και να υλοποιήσετε μικροδιδασκαλία.

Λαμβάνοντας προσωποποιημένη ανατροφοδότηση από τον ακαδημαϊκό υπεύθυνο θα προετοιμαστείτε άριστα για τις εξετάσεις του ΕΟΠΠΕΠ.

Σύντομα, εντατικά και κυρίως ευχάριστα, με “ορθή” αξιοποίηση του διαθέσιμου χρόνου σας θα είστε έτοιμοι για τις εξετάσεις του ΕΟΠΠΕΠ και θα γίνετε ικανοί/ες εκπαιδευτές ενηλίκων με πιστοποίηση.

Που μπορεί να εργαστεί ένας εκπαιδευτής ενηλίκων;

Ένας πιστοποιημένος εκπαιδευτής ενηλίκων μπορεί να χρησιμοποιήσει την πιστοποίηση του:

• στις προκηρύξεις εκπαιδευτών, στελεχών και ομάδων έργου του ΙΝΕΔΙΒΙΜ (ΙΕΚ, Σχολεία Δεύτερης Ευκαιρίας, ΚΔΒΜ Δήμων),
  • σε προκηρύξεις διδακτικού προσωπικού ΑΤΕΙ και ΑΕΙ και
  • σε προκηρύξεις των ΚΕΚ των κοινωνικών φορέων (ΓΣΕΕ, ΓΣΒΕΕ, ΕΣΕΕ κ.α. ).
  • στον ιδιωτικό τομέα (ΙΕΚ, ΚΕΚ, ΚεΔιΒιΜ, φροντιστήρια, εταιρείες επιμόρφωσης, εταιρείες συμβούλων και μελετών κ.α.),
  • σε μεγάλες επιχειρήσεις και πολυεθνικές (σούπερ μάρκετ, ξενοδοχεία, κ.ά.), που ζητούν υπεύθυνους εκπαίδευσης και κατάρτισης των εργαζομένων τους ή υπεύθυνους του λογαριασμού ΛΑΕΚ των εταιριών.

Έχετε ακόμα απορίες;

Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε άμεσα την συμβουλευτική υπηρεσία του Learn Inn EΚΠΑ, η οποία παρέχεται δωρεάν σε όλες/ους : https://learninn.cce.uoa.gr/symvouleftiki-ypiresia/

Μπορείτε να κλείσετε online το τηλεφωνικό ραντεβού σας ή να επικοινωνήσετε μαζί μας και να κλείσετε τηλεφωνικά το ραντεβού σας με τη Σύμβουλο Επαγγελματικής Εξέλιξης, Ανάπτυξης & Διά Βίου Μάθησης στο τηλ. 210 7275 760.