Ήπιες δεξιότητες (soft skills) Τι είναι & γιατί σας είναι απαραίτητες!

Γράφει η ομάδα του Learn Inn
Οι ήπιες δεξιότητες (soft skills) κάθε ατόμου, παρά τις ριζικές τεχνολογικές αλλαγές σε κάθε εργασιακό χώρο και τομέα, παραμένουν κομβικής σημασίας για κάθε επιτυχημένη επαγγελματική σταδιοδρομία. Κι αυτό δεν θα αλλάξει, τουλάχιστον όσο ο παράγοντας «άνθρωπος» παραμένει κυρίαρχος σε κάθε δραστηριότητα. Όποιος λοιπόν επιζητά την ανέλιξη της καριέρας του, ανεξαρτήτως χώρου, οφείλει και πρέπει να καλλιεργήσει τις ήπιες δεξιότητες.

Τι ακριβώς είναι οι ήπιες δεξιότητες (soft skills)

Κάνοντας λόγο για «ήπιες δεξιότητες» εννοούμε τα προσωπικά και τα συμπεριφορικά χαρακτηριστικά ενός ατόμου. Δηλαδή τα χαρακτηριστικά της προσωπικότητας που επιτρέπουν την αποτελεσματική επικοινωνία και τη δυνατότητα συνεργασίας.

Ποιες είναι οι σημαντικότερες ήπιες δεξιότητες

Οι βασικότερες και πιο χρήσιμες ήπιες δεξιότητες, είναι οι ακόλουθες:

• Κοινωνικές δεξιότητες, δηλαδή οι ικανότητες της αλληλεπίδρασης, του σεβασμού, της ανταλλαγής απόψεων και της κοινής συμμετοχής σε ένα project.
  • Διαχείριση χρόνου, δηλαδή οι αρετές της οργάνωσης του διαθέσιμου χρόνου, του ορισμού προτεραιοτήτων και της τήρησης χρονοδιαγραμμάτων.
  • Αντιμετώπιση κρίσης και επίλυση προβλημάτων, δηλαδή η δυνατότητα αναγνώρισης ανεπιθύμητων καταστάσεων, η δημιουργική σκέψη και η εφαρμογή λύσεων.
  • Κριτική ικανότητα, δηλαδή η ανάλυση πληροφοριών, η «ανάγνωση» καταστάσεων, η εις άτοπον επαγωγή και η χρήση κοινής λογικής.
  • Αυτοεπίγνωση, δηλαδή η βαθιά γνώση και αντίληψη των πραγματικών ορίων και δυνατοτήτων και η εργασία προς τη βελτίωση των αδυναμιών.

Εκτός των άνωθεν όμως, υπάρχει μια πληθώρα ήπιων δεξιοτήτων που είναι περιζήτητες και θεωρούνται προτέρημα για όποιον τις κατέχει. Αυτές είναι:

• Το επικοινωνιακό χάρισμα,
  • Η συναισθηματική νοημοσύνη (Emotional Quotient – EQ),
  • Η ανάπτυξη πρωτοβουλίας,
  • Η εξεύρεση κινήτρων,
  • Οι διαπραγματευτικές δυνατότητες,
  • Η αποφασιστικότητα,
  • Η δυνατότητα εκπροσώπησης,
  • Η διαχείριση αλλαγών,
  • Η ευελιξία και η προσαρμοστικότητα,
  • Η δημιουργικότητα,
  • Η αριθμητική & ψηφιακή ικανότητα,
  • Η αυτοπεποίθηση και η αισιοδοξία.
  • Η ευγένεια.
  • Το αίσθημα του δικαίου και η ηθική.

Ποιους αφορούν οι ήπιες δεξιότητες και γιατί πρέπει να τις αναπτύξω;

Οι ήπιες δεξιότητες δεν είναι εφόδια που αφορούν μόνο ενήλικες ή ανθρώπους που αποζητούν την εργασιακή ανέλιξη. Βοηθούν σημαντικά τις επιδόσεις των φοιτητών και των μαθητών, αλλά και ολόκληρο τον προσωπικό και κοινωνικό βίο ανθρώπων κάθε ηλικίας. Αφού οι ήπιες δεξιότητες παίζουν καθοριστικό ρόλο στις ανθρώπινες αλληλεπιδράσεις, ορίζουν εν πολλοίς και την ποιότητα ζωής των ατόμων.

Ειδικά στην αγορά εργασίας, είναι σαφές πως -ειδικά στην εποχή μας- είναι ζωτικής σημασίας για όλους να αναπτύξουν ήπιες δεξιότητες. Εν αντιθέσει με τις «σκληρές δεξιότητες», όπως τα πτυχία και τα διπλώματα, οι δεξιότητες αυτές κάνουν ένα άτομο να ξεχωρίσει. Με τις ήπιες δεξιότητες, ένα άτομο αποκτά σημαντικό ανταγωνιστικό πλεονέκτημα και μπορεί να ευδοκιμήσει σε κάθε εργασιακό περιβάλλον. Οι ήπιες δεξιότητες μπορούν να αποτελέσουν τον παράγοντα που κάνει τη διαφορά στην εύρεση ή μη εργασίας. Κι όχι μόνο αυτό, αλλά μέσω αυτών μπορεί κανείς να επεκτείνει το προσωπικό του brand και να απογειώσει την καριέρα του.

Learn Inn Ε.Κ.Π.Α. & Ήπιες δεξιότητες

Εφόσον σας ενδιαφέρει να εκπαιδευτείτε γύρω από την ανάδειξη των ήπιων δεξιοτήτων και τους εγγενείς σε αυτές τομείς, τότε είστε στο σωστό μέρος! Αξιοποιήστε τη δυνατότητα να γνωρίσετε τα καινοτόμα προγράμματα Learn Inn Ε.Κ.Π.Α., που φέρουν την αξιοπιστία του μεγαλύτερου Πανεπιστημίου της χώρας.

Τα διαθέσιμα εκπαιδευτικά προγράμματα του Learn Inn Ε.Κ.Π.Α. σχετικά με τις ήπιες δεξιότητες (soft skills), είναι τα ακόλουθα:

Για όλες σας τις απορίες γύρω από τα εκπαιδευτικά μας προγράμματα μη διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας, τηλεφωνικώς ή και μέσω email.

Στοιχεία Επικοινωνίας (Καθημερινές 10:00 – 16:00)

Τηλέφωνο: 210 7275735

Κινητό: 6975913005

Email: info@learninn.gr

Διεύθυνση: Πανεπιστημιούπολη, Ζωγράφου, 157 72

Βρήκατε ενδιαφέρον το άρθρο μας: «Ήπιες δεξιότητες: Τι είναι & γιατί σας είναι απαραίτητες!»;

Διαβάστε περισσότερα χρήσιμα και ενημερωτικά άρθρα για τη σημασία και τη λειτουργικότητα των επιμορφωτικών μας προγραμμάτων στο blog του Learn Inn Ε.Κ.Π.Α.