καινοτομα προγραμματα εξ αποστασεως εκπαίδευσης ενηλίκων

Γιατί να αποκτήσω πιστοποίηση από τον ΕΟΠΠΕΠ και να γίνω εκπαιδευτής/τρια ενηλίκων;

Γράφει ο Ιωάννης Σερέφογλου
Η πιστοποίηση απο τον ΕΟΠΠΕΠ, η διαδικασία και το γιατί να ασχοληθεί κάποιος με την εκπαίδευση ενηλίκων αποτελεί ερώτημα πολλών. Θα προσπαθήσουμε να το απαντήσουμε με απλά λόγια.

Αποκτώντας την πιστοποίηση του ΕΟΠΠΕΠ, παράλληλα, αποκτάτε μία νέα επαγγελματική διέξοδο ως επαγγελματίας ή απόφοιτος Τριτοβάθμιας εκπαίδευσης ή και Δευτεροβάθμιας. Αυτή μπορεί να αποδειχθεί τόσο αποδοτική που μπορεί να γίνει η κύρια έργασία σου. Η εκπαίδευση ενηλίκων σήμερα προσφέρει επαγγελματικές προοπτικές σε κάθε επαγγελματία, εκπαιδευτικό, νέο/α. Μάλιστα ήδη αποτελεί προαπαιτούμενο σε πολλά περιβάλλοντα, όπως ΙΕΚ, ΣΔΕ, Κέντρα Επιμόρφωσης κ.ά

Από την 1.9.2021 η πιστοποιημένη εκπαιδευτική επάρκεια ως εκπαιδευτής/τρια ενηλίκων αποτελεί προϋπόθεση προκειμένου ένας εκπαιδευτής/μία εκπαιδεύτρια να μετάσχει σε χρηματοδοτούμενο από δημόσιους πόρους πρόγραμμα της μη τυπικής εκπαίδευσης (άρθρ. 40 Ν.4722/2020,ΦΕΚ Α 177/15.9.2020) π.χ. ΙΕΚ, ΚΕΔΙΒΙΜ, επιμορφωτικά κέντρα κ.ά.. Ακόμη, προβλέπεται ότι: “Στα προγράμματα που χρηματοδοτούνται από εθνικούς ή ενωσιακούς πόρους και παρέχονται στα Κ.Δ.Β.Μ., απασχολούνται αποκλειστικά εκπαιδευτές ενηλίκων εγγεγραμμένοι στο Μητρώο Πιστοποιημένων Εκπαιδευτών Ενηλίκων του ΕΟΠΠΕΠ, της περ. β` της παρ. 1 του άρθρου 21 του ν. 4115/2013 (Α` 24), με πιστοποίηση εκπαιδευτικής επάρκειας σε θεματικό αντικείμενο συναφές με αυτό που καλούνται να διδάξουν.” (άρθρ. 54,εδ. 2 του ν. 4763/2020 (ΦΕΚ 254/21.12.2020)

Με τη διαδικασία πιστοίησης αμφισβητείται η εμπειρία σας;

Δεν αμφισβητείται με τη διαδικασία της πιστοποίησης, η εμπειρία, γνώση και η εξειδίκευσή σας, φυσικά.

Συνδυάζοντας την εκπαίδευση-επιμόρφωση στις αρχές και θεωρία  της Εκπαίδευσης Ενηλίκων και τον σχεδιασμό-υλοποίηση μικροδιδασκαλίας με την εμβάθυνση στις τεχνικές  και τη δημιουργία εκπαιδευτικού προγράμματος, θα προετοιμαστείτε αποτελεσματικά  για τις εξετάσεις πιστοποίσης του ΕΟΠΠΕΠ.  Επιπλέον θα εμβαθύνετε σε πρακτικές για διάφορες ομάδες στόχου και ποικίλα μαθησιακά περιβάλλοντα (και ΣΔΕ, ΙΕΚ, ΚΕΔΙΒΙΜ κ.ά.).

Σήμερα, γνωρίζετε ότι το φθινόπωρο του 2023 αναμένεται να γίνουν οι επόμενες εξετάσεις πιστοποίησης εκπαιδευτών ενηλίκων. Είναι λοιπόν στο χέρι σας η αποτελεσματική προετοιμασία ώστε να έχετε επάρκεια.

Τι σημαίνει “επάρκεια” εκπαιδευτή ενηλίκων;

Ο ΕΟΠΠΕΠ, θα πρέπει, τέλος, να τονίσουμε ότι ξεκαθαρίζει ότι  η εκπαιδευτική επάρκεια για την οποία εξετάζεστε σε αυτές τις εξετάσεις είναι μια «οριζόντια δεξιότητα». Δεν πιστοποιείτε την ειδικότητά σας (οικονομολόγος, γραφίστας, γεωπόνος, νοσηλεύτρια κ.λπ.). Μέσω της ακολουθούμενης διαδικασίας πιστοποιείται ότι διαθέτετε τις απαραίτητες γνώσεις, δεξιότητες και ικανότητες, προκειμένου να διδάξετε σε ομάδες ενηλίκων, σε δομές της μη τυπικής εκπαίδευσης (ΙΕΚ, ΚΕΔΙΒΙΜ, ΣΔΕ κ.λπ.).

Τα ΚΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ. των Πανεπιστημίων και ειδικά του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, με την αξιοπιστία που το διακρίνει, παρέχουν προγράμματα εκπαίδευσης. Αυτά εξασφαλίζουν τη συμμετοχή σας στις εξετάσεις πιστοποίησης του ΕΟΠΠΕΠ, με ειδική προετοιμάσια και μάλιστα εξ αποστάσεως (elearning).

Να επιλέξετε το κατάλληλο πρόγραμμα, ανάλογα με την εμπειρία σας και τους προσωπικούς και επαγγελματικούς στόχους σας, θεωρείται εξαιρετικά σημαντική απόφαση.

Όταν επιλέγετε πρόγραμμα εκπαίδευσης εκπαιδευτών ενηλίκων, καλείστε να λάβετε υπόψη τη μεθοδολογία και, οπωσδήποτε, την ουσιαστική εξάσκηση στη μικροδιδασκαλία, κατά τη διάρκεια του προγράμματος. Στη μικροδιδασκαλία θα εξεταστείτε. Για αυτό το πρόγραμμα που επιλέγετε θα πρέπει, κυρίως, να παρέχει την προσωπική ανατροφοδότηση από τον εκπαιδευτή/την εκπαιδεύτρια. γιατί είναι απαραίτητη. Έτσι, η προετοιμασία μπορεί να είναι αποδοτική και αποτελεσματική. Έτσι, θα έχετε επιτυχία στις εξετάσεις και εμπειρία στην πράξη της εκπαίδευσης στη συνέχεια.