καινοτομα προγραμματα εξ αποστασεως εκπαίδευσης ενηλίκων

Εκπαίδευση ενηλίκων και η πιστοποίηση από τον ΕΟΠΠΕΠ

Γράφει ο Γιάννης Σούφλας
Η απόφαση να ασχοληθεί κάποιος με την εκπαίδευση ενηλίκων και να αποκτήσει πιστοποίηση από τον ΕΟΠΠΕΠ είναι μια σημαντική επιλογή που μπορεί να φέρει πολλά οφέλη. Ας εξετάσουμε λεπτομερώς τους λόγους για τους οποίους αυτή η απόφαση είναι σημαντική και πώς μπορεί να επηρεάσει την επαγγελματική πορεία και την προσωπική ανάπτυξη.

1. Επαγγελματική Διέξοδος: Η απόκτηση πιστοποίησης ως εκπαιδευτής ενηλίκων ανοίγει νέες επαγγελματικές δυνατότητες. Μπορεί να γίνει η βασική εργασία κάποιου, είτε είναι επαγγελματίας είτε απόφοιτος τριτοβάθμιας εκπαίδευσης. Αυτή η επιλογή επαγγελματικής πορείας μπορεί να αποδειχθεί εξαιρετικά αποδοτική και ακόμη και να εξελιχθεί σε κύρια πηγή εισοδήματος.
  2. Προϋπόθεση για Χρηματοδοτούμενα Προγράμματα: Από τον Σεπτέμβριο του 2021, η πιστοποιημένη εκπαιδευτική επάρκεια ως εκπαιδευτής ενηλίκων απαιτείται για να συμμετέχετε σε προγράμματα εκπαίδευσης που χρηματοδοτούνται από δημόσιους πόρους, όπως τα ΙΕΚ, τα ΚΕΔΙΒΙΜ και άλλα. Αυτό σημαίνει ότι η πιστοποίηση σας είναι αναγκαία για να διδάξετε σε αυτά τα προγράμματα, προσφέροντας σας νέες επαγγελματικές ευκαιρίες.
  3. Εμπειρία και Γνώση: Η πιστοποίηση δεν αμφισβητεί την εμπειρία και τη γνώση που έχετε. Αντίθετα, αποτελεί έναν τρόπο να πιστοποιήσετε ότι διαθέτετε τις απαραίτητες γνώσεις, δεξιότητες και ικανότητες για τη διδασκαλία ενηλίκων.
  4. Αναγνώριση και Αξιοπρέπεια: Η πιστοποίηση από τον ΕΟΠΠΕΠ αναγνωρίζεται επίσημα και προσδίδει αξιοπρέπεια στον ρόλο του εκπαιδευτή ενηλίκων. Αυτό σημαίνει ότι θα έχετε την ευκαιρία να εκπαιδεύετε ενήλικες με επίσημο και αναγνωρισμένο τρόπο.
  5. Εκπαίδευση σε Μη Τυπικές Δομές: Η εκπαίδευση ενηλίκων απαιτεί ειδικές δεξιότητες και μεθοδολογίες. Τα προγράμματα
  6.  εκπαίδευσης που προσφέρονται από τους ΚΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ. των πανεπιστημίων σας ετοιμάζουν για αυτήν την πρόκληση και παρέχουν εξάσκηση στη μικροδιδασκαλία.

Συνοψίζοντας, η απόφαση να ασχοληθείτε με την εκπαίδευση ενηλίκων και να αποκτήσετε πιστοποίηση από τον ΕΟΠΠΕΠ είναι μια σημαντική επιλογή που μπορεί να σας ανοίξει πολλές πόρτες στον κόσμο της εκπαίδευσης. Σας παρέχει τα εργαλεία και την αναγνώριση που χρειάζεστε για να εκπαιδεύετε ενήλικες με αποτελεσματικό και επαγγελματικό τρόπο, επιτυγχάνοντας παράλληλα την προσωπική σας ανάπτυξη.