Η επιμόρφωση στην Ελλάδα- Πανελλήνια Έρευνα Κ.Ε.ΔΙ.ΒΙ.Μ – Learn Inn του Εθνικού & Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών

Το Learn Inn του Κέντρου Επιμόρφωσης και Διά Βίου Μάθησης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών διεξήγαγε Πανελλήνια Έρευνα Επιμόρφωσης, την άνοιξη του 2023, με αντικείμενο την επιμόρφωση και τις ανάγκες του γενικού πληθυσμού για επιμόρφωση. Σκοπός είναι να αναδειχθεί η ανθρωπογεωγραφία και το τοπίο της επιμόρφωσης στην Ελλάδα, αλλά και οι πραγματικές επιμορφωτικές ανάγκες του γενικού πληθυσμού. Η έρευνα έλαβε χώρα από την 1η  Μαρτίου έως τη 30η Απριλίου 2023 και συγκέντρωσε συνολικά 1.322 απαντήσεις, ενώ συμμετείχαν άτομα από κάθε γωνιά της Ελλάδας (Αττική, Μακεδονία, Πελοπόννησος, Θεσσαλία, Κρήτη, Ιόνια Νησιά και αλλού) και Έλληνες του εξωτερικού.

Επιμορφώνονται οι εργαζόμενοι/ες στην Ελλάδα;

Τα ευρήματα δείχνουν ότι όχι μόνο η πλειοψηφία των εργαζομένων στην Ελλάδα επιμορφώνονται και δείχνουν μεγάλο ενδιαφέρον για επιμόρφωση, αλλά ότι το 30.4% των ερωτηθέντων έχει παρακολουθήσει πάνω από πέντε (5) επιμορφωτικά προγράμματα 30 έως 300 ωρών, που οργανώνουν διάφοροι φορείς και είναι κυρίως προγράμματα Πανεπιστημίων. Το 14. 1% έχει παρακολουθήσει 3 προγράμματα, το 17.2% έχει παρακολουθήσει έως δύο (2), το 14.3% ένα, ενώ μόλις το 9.9% δεν έχει παρακολουθήσει κανένα.

Ποιες ηλικιακές ομάδες παρουσιάζουν ενδιαφέρον για επιμόρφωση;

Ενδιαφέρον για επιμόρφωση παρουσιάζουν κυρίως οι ηλικιακές ομάδες 35-44(22.1%) & 45-54 (27.9%). Αλλά και οι 25-34 παρουσιάζουν ποσοστό υψηλό 20.9%.Όπως είναι φυσικό οι νέοι λόγω του θολού εργασιακού τοπίου, ξεκινάνε μετά το πέρας των σπουδών τους και κατά την διάρκεια της επαγγελματικής τους καριέρας την επιμόρφωση και κυρίως επιλέγουν αξιόπιστους φορείς όπως είναι τα Πανεπιστήμια της χώρας, των οποίων τα προγράμματα εξασφαλίζουν και μοριοδότηση σε διορισμούς του ΑΣΕΠ. Τεράστιο ενδιαφέρον, όμως δείχνουν και άτομα μεγαλύτερης ηλικιακής ομάδας, πρωτοφανές εύρημα, μιας και μπορούμε να συμπεράνουμε πως πέραν των επαγγελματικών λόγων, η γνώση και τα επιμορφωτικά προγράμματα είναι ένας νέος τρόπος αξιοποίησης του ελεύθερου χρόνου, αλλά και προσωπικής/επαγγελματικής ανάτπυξης.

Ποια είναι τα κριτήρια που επιλέγουν το επιμορφωτικό πρόγραμμα που θα παρακολουθήσουν;

Με ποσοστό 59,5% επί του συνόλου των ερωτηθέντων η απόκτηση νέων δεξιοτήτων αποτελεί το βασικότερο κριτήριο όσων επιλέγουν επιμορφωτικό πρόγραμμα e-learning ή δια ζώσης, ενώ δεύτερο κριτήριο, κατά σειρά, είναι τα ουσιαστικά αποτελέσματα της επιμόρφωσης, με ποσοστό 55.8%.  Ακολουθούν με εξίσου υψηλά ποοστά η προσωπική ανάπτυξη, με 55% και η αξιοπιστία του φορέα που παρέχει το πρόγραμμα (50.5)Πολύ σημαντικό να σημειωθεί πως η έρευνα δείχνει ότι το κόστος των προγραμμάτων δεν λαμβάνει πρωταρχική θέση, σε σύγκριση πάντα με τη ποιότητα των προγραμμάτων, την προσωπική ανάπτυξη και την απόκτηση ή βελτίωση των δεξιοτήτων.

Τέλος, η πλειοψηφία των ερωτηθέντων που συμμετείχαν στην έρευνα είναι γυναίκες κατά 77% του συνόλου.

Ταυτότητα έρευνας
Δείγμα: 1.322 ενήλικες, Διάρκεια: 1 Μαρτίου-30 Απριλίου 2023, Μέθοδος: online δομημένο ερωτηματολόγιο, Φορέας: Learn Inn Ε.Κ.Π.Α. www.learninn.gr
Για περισσότερες πληροφορίες ή τυχόν διευκρινίσεις, μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μας στα τηλ. 210 7275 735, 6975 913005 από τις 10.00 έως τις 16.00 ή να αποστείλετε e-mail στο info@learninn.gr