Γιατί να ασχοληθώ με την εκπαίδευση ενηλίκων και να αποκτήσω πιστοποίηση από τον ΕΟΠΠΕΠ;

γράφει ο Ιωάννης Σερέφογλου

Επιχειρούμε να απαντήσουμε σύντομα σε ένα ερώτημα που έχουν πολλοί/ες επαγγελματίες, επιστήμονες, απόφοιτοι, αλλά και φοιτητές/τριες και αφορά την εκπαίδευση ενηλίκων.

Γιατί να γίνω εκπαιδευτής/τρια ενηλίκων και να αποκτήσω πιστοποίηση από τον ΕΟΠΠΕΠ;

Γιατί αποκτάτε μία νέα επαγγελματική διέξοδο ως επαγγελματίας ή απόφοιτος Τριτοβάθμιας εκπαίδευσης ή και Δευτεροβάθμιας, η οποία μπορεί να αποδειχθεί τόσο αποδοτική που μπορεί να γίνει η κύρια έργασία σου.

Από 1.9.2021 η πιστοποιημένη εκπαιδευτική επάρκεια ως εκπαιδευτής/τρια ενηλίκων αποτελεί προϋπόθεση προκειμένου ένας εκπαιδευτής/μία εκπαιδεύτρια να μετάσχει σε χρηματοδοτούμενο από δημόσιους πόρους πρόγραμμα της μη τυπικής εκπαίδευσης (άρθρ. 40 Ν.4722/2020,ΦΕΚ Α 177/15.9.2020) π.χ. ΙΕΚ, ΚΕΔΙΒΙΜ, επιμορφωτικά κέντρα κ.ά.. Ακόμη προβλέπεται ότι: “Στα προγράμματα που χρηματοδοτούνται από εθνικούς ή ενωσιακούς πόρους και παρέχονται στα Κ.Δ.Β.Μ., απασχολούνται αποκλειστικά εκπαιδευτές ενηλίκων εγγεγραμμένοι στο Μητρώο Πιστοποιημένων Εκπαιδευτών Ενηλίκων του ΕΟΠΠΕΠ, της περ. β` της παρ. 1 του άρθρου 21 του ν. 4115/2013 (Α` 24), με πιστοποίηση εκπαιδευτικής επάρκειας σε θεματικό αντικείμενο συναφές με αυτό που καλούνται να διδάξουν.” (άρθρ. 54,εδ. 2 του ν. 4763/2020 (ΦΕΚ 254/21.12.2020)

Δεν αμφισβητείται με τη διαδικασία της πιστοποίησης, η εμπειρία, γνώση και η εξειδίκευσή σας.

Αντίθετα, αυτή είναι πολύτιμη, για να εκπαιδεύσετε ενήλικες. Στα elearning προγράμματα που προσφέρουν εκπαίδευση εκπαιδευτών ενηλίκων η γνώση σας αποτελεί τη βάση για την εκπαίδευσή σας, η οποία είναι προαπαιτούμενη για τη συμμετοχή σας στη διαδικασία πιστοποίησης της επάρκειά σας. Μετά μάλιστα από χρόνια, διενεργήθηκαν το 2021 εξετάσεις πιστοποίησης από τον ΕΟΠΠΕΠ και πλέον θα επαναλμβάνονται ετήσια. Αναμένεται μάλιστα σύντομα η ανακοίνωση για τις εξετάσεις του 2022-23.

Ο ΕΟΠΠΕΠ, θα πρέπει, τέλος, να τονίσουμε ότι ξεκαθαρίζει ότι  η εκπαιδευτική επάρκεια για την οποία εξετάζεστε σε αυτές τις εξετάσεις είναι μια «οριζόντια δεξιότητα». Δεν πιστοποιείτε την ειδικότητά σας (οικονομολόγος, γραφίστας, γεωπόνος, νοσηλεύτρια κ.λπ.), αλλά μέσω της ακολουθούμενης διαδικασίας πιστοποιείται ότι διαθέτετε τις απαραίτητες γνώσεις, δεξιότητες και ικανότητες, προκειμένου να διδάξετε σε ομάδες ενηλίκων, σε δομές της μη τυπικής εκπαίδευσης (ΙΕΚ, ΚΕΔΙΒΙΜ, ΣΔΕ κ.λπ.).

Τα ΚΕ.ΔΙ.ΒΙ.Μ. των Πανεπιστημίων και ειδικά του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, με την αξιοπιστία που το διακρίνει, παρέχουν προγράμματα, που εξασφαλίζουν τη συμμετοχή στις εξετάσεις πιστοποίησης του ΕΟΠΠΕΠ, με ειδική προετοιμάσια και μάλιστα εξ αποστάσεως (elearning).

Η επιλογή του κατάλληλου προγράμματος, ανάλογα με την εμπειρία και τους προσωπικούς και επαγγελματικούς στόχους, θεωρείται εξαιρετικά σημαντική. Καλείστε να λάβετε υπόψη σας τη μεθοδολογία, την ουσιαστική εξάσκηση στη μικροδιδασκαλία, στην οποία θα εξεταστείτε, κατά τη διάρκεια του προγράμματος και, κυρίως, την προσωπική ανατροφοδότηση από τον εκπαιδευτή/την εκπαιδεύτρια. Έτσι, η προετοιμασία μπορεί να είναι αποδοτική και αποτελεσματική και να έχετε επιτυχία στις εξετάσεις και εμπειρία στην πράξη της εκπαίδευσης στη συνέχεια.