Είναι η μοριοδότηση για εκπαιδευτικούς ή μελλοντικούς εκπαιδευτικούς

Είναι η μοριοδότηση για εκπαιδευτικούς ή μελλοντικούς εκπαιδευτικούς, το κίνητρο για επιμόρφωση;

Η μοριοδότηση για εκπαιδευτικούς  στην Ελλάδα αποτελεί κριτήριο για την επιλογή των επιμορφωτικών προγραμμάτων που παρακολουθούν;

Ποιες είναι οι θεματικές που προτείνουν να εντάξει το Κ.Ε.ΔΙ.ΒΙ.Μ. -Learn Inn ΕΚΠΑ οι εκπαιδευτικοί;

Το Learn Inn του Κέντρου Επιμόρφωσης και Διά Βίου Μάθησης του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, διεξήγαγε Πανελλήνια Έρευνα Επιμόρφωσης ώστε να αναδειχθεί η ανθρωπογεωγραφία και το τοπίο της επιμόρφωσης, αλλά και οι πραγματικές επιμορφωτικές ανάγκες του γενικού πληθυσμού και ειδικά των εκπαιδευτικών. Η έρευνα έλαβε χώρα από την 1η έως την 31η Μαρτίου 2022 και συγκέντρωσε συνολικά 2.119 απαντήσεις από την Ελλάδα και και άλλες χώρες. Από αυτές τις απαντήσεις, οι  1454 προέρχονται από μόνιμους ή αναπληρωτές/ωρομίσθιους εκπαιδευτικούς, προσχολικής και δημοτικής Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Οι περισσότεροι από αυτούς/ές είναι μόνιμοι/ες (67%), ενώ απάντησαν και 33% αναπληρωτές/τριες και ωρομίσθιοι/ες.

μοριοδότηση για εκπαιδευτικούς

Είναι γνωστό  ότι, ανάλογα με τη διάρκειά τους τα Πανεπιστημιακά επιμορφωτικά προγράμματα εξασφαλίζουν μοριοδότηση για διορισμό στους ωρομίσθιους και αναπληρωτές και εξελίξη στους μόνιμους εκπαιδευτικούς. Επίσης, είναι γνωστό ότι μόνο τα Πανεπιστημιακά επιμορφωτικά προγράμματα εξασφαλίζουν αυτή τη μοριοδότηση:

• Προσλήψεις αναπληρωτών σε Γενική Εκπαίδευση και Ειδική Αγωγή (N. 4589/2019)
  • Διορισμούς εκπαιδευτικών (N. 4589/2019)
  • Κρίσεις στελεχών εκπαίδευσης (Ν. 4777/2021)
  • Προσλήψεις σε ΣΔΕ Υ.Α. (Κ1/74959 & Υ.Α. Κ1/74929)

Η πανελλήνια έρευνα έδειξε ότι ναι, η μοριοδότηση αποτελεί κίνητρο εγγραφής σε επιμορφωτικό πρόγραμμα για το 58.6% των εκπαιδευτικών.

Στην έρευνα τέλος, κλήθηκαν να προτείνουν οι συμμετέχοντες και συμμετέχουσες θεματικές εκτός από όσες αναφέρονταν από την ομάδα Learn Inn ΕΚΠΑ για νέα επιμορφωτικά προγράμματα. Μετά την ανάλυση προέκυψαν οι τρεις επικρατέστερες θεματικές, που είναι:

Σεξουαλική Διαπαιδαγώγηση, Ήπιες Δεξιότητες και Διοίκηση/Ηγεσία.

Η σημασία μάλιστα της σεξουαλικής εκπαίδευσης και αγωγής, καθώς και των ήπιων δεξιοτήτων φαίνεται να αφορά όχι μόνο την επαγγελματική, αλλά και την προσωπική εξέλιξη και για αυτό καταλαμβάνουν τις πρώτες θέσεις στις προτιμήσεις για νέα επιμορφωτικά προγράμματα. Τι θεματικές αυτές θα βρείτε σε προγράμμτα του ΕΚΠΑ και ειδικά με τη σφραγίδα του Learn Inn ΕΚΠΑ από το φθινόπωρο του 2022.