Γιατί φέτος όλοι οι μαθητές και όλες οι μαθήτριες μπαίνουν στο μεγαλύτερο Πανεπιστήμιο της χώρας, στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών;

Γιατί το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών ανοίγει τις πόρτες του στη διάρκεια όλης της σχολικής χρονιάς 2019-20, για να φιλοξενήσει σχολικές μονάδες Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης στα 10 νέα, καινοτόμα και βιωματικά Εκπαιδευτικά Προγράμματα. Προσφέρει μοναδικές εμπειρίες γνώσης και ψυχαγωγίας στους χώρους του μεγαλύτερου Πανεπιστημίου της Ελλάδας ή και στο σχολείο, χωρίς μετακίνηση.

Παραδοσιακά το Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών και οι άνθρωποι του προσφέρουν απλόχερα τις γνώσεις τους. Φέτος, η ομάδα Learn Inn Ε.Κ.Π.Α. σχεδίασαν και πραγματοποιούν 10 νέα εκπαιδευτικά προγράμματα με βάση τις αρχές της βιωματικής εκπαίδευσης. Τα προγράμματα καταπιάνονται με επιστημονικά και κοινωνικά θέματα που άπτονται της ζωής των παιδιών και των νέων και σχετίζονται με τα Αναλυτικά Προγράμματα Σπουδών και τα μαθήματα της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης. Περιλαμβάνουν ποικίλα θέματα (οικονομίας, ελληνικής γλώσσας, παιδείας, κοινωνιολογίας, αγωγής υγείας, θρησκείας, πληροφορικής, βιολογίας, μυθολογίας, λογοτεχνίας, ψυχολογίας κ.ά) που προσεγγίζονται βιωματικά, διαδραστικά και διεπιστημονικά. Πραγματοποιούνται καθημερινά στη διάρκεια της σχολικής χρονιάς με προγραμματισμένες συναντήσεις, που κρατούνται μέσω της ιστοσελίδας. Απευθύνονται στα σχολεία της Αττικής, αλλά και όλης της Ελλάδας που επισκέπτονται προγραμματισμένα την Αθήνα και επιθυμούν να ζήσουν την εμπειρία. Είναι σχεδιασμένα ώστε να υποδέχονται και μεγάλες ομάδες μαθητών και μαθητριών, να πραγματοποιούνται συγχρόνως ώστε να απασχολείται όλη η σχολική μονάδα, ακόμη και να εφαρμόζονται στο κτήριο της σχολικής μονάδας, χωρίς μετακίνηση (εντός Αττικής).

Οι κρατήσεις γίνονται μέσω της ιστοσελίδας

Τα Εκπαιδευτικά Προγράμματα για σχολικές μονάδες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης σχεδιάζονται από το ανθρώπινο δυναμικό του Ε.Κ.Π.Α και ειδικούς επιστήμονες, με Επιστημονικό Υπεύθυνο τον Επίκουρο Καθηγητή Μάριο Κουκουνάρα Λιάγκη.

Είναι ειδικά σχεδιασμένα για σχολικές μονάδες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας ώστε να απασχολούν μικρές και μεγάλες ομάδες μαθητών και μαθητριών σε παράλληλους χώρους ταυτόχρονα.

Συνδυάζονται με άλλες επισκέψεις και δραστηριότητες στα μουσεία και τους χώρους του Πανεπιστημίου.

Είναι ευέλικτα σχεδιασμένα ώστε να μεταφέρονται στους χώρους των σχολικών μονάδων, όταν δεν κρίνεται απαραίτητη η μετακίνηση των μαθητών και μαθητριών.

Είναι καινοτόμα γιατί με αυτά οι μαθητές και μαθήτριες οικοδομούν βιωματικά και διαδραστικά τη γνώση αποκτώντας θαυμάσιες εκπαιδευτικές δημιουργικές εμπειρίες.

Προσφέρονται με το χαμηλότερο δυνατό αντίτιμο (3-5€) ανάλογα με τον αριθμό μαθητών και μαθητριών κάθε ομάδας.

Πραγματοποιούνται από έμπειρους εμψυχωτές και εμψυχώτριες.

10 τίτλοι, 10 μοναδικές εμπειρίες βιωματικής εκπαίδευσης, 10 προγράμματα ειδικά σχεδιασμένα ανάλογα με τις ηλικίες και τις ανάγκες τους:

1) ‘Γιγαντομαχία: Φυσικά φαινόμενα και η ερμηνεία τους μέσα από τη μυθολογία’
2) ‘Μνήμη του μέλλοντος’
3) ‘Δεν Περισσεύει κανείς: καλλιεργώντας τη θετική και συμπεριληπτική συμπεριφορά’
4) ‘Ποιοι φίλοι…’
5) ‘Τα μαγικά της Πληροφορικής’
6) ‘Υπουργός Παιδείας για μία ημέρα ή Εκπαίδευση για όλους’
7) ‘Πλούτος και φτώχεια στον σύγχρονο κόσμο’
8) ‘Ανακαλύπτοντας το Μύρτιλλο’
9) ‘Στα βήματα του Παπαδιαμάντη: oι τόποι, τα κείμενα, oι άνθρωποι’
10) ‘Δραματοποιώντας «θαύματα» στη Β/θμια εκπαίδευση: διαφορετικότητα, αυτενέργεια, anti-ρατσισμός’

10 προγράμματα που αγγίζουν δεκάδες διαφορετικά θέματα και περισσότερο από όλα σχετίζονται με τη ζωή των μαθητών/τριών και την ολόπλευρη εκπαίδευσή τους. Αφορούν όλους και όλες, γιατί για εμάς η εκπαίδευση δεν έχει όρια, αλλά έχει πρόσωπο, στηρίζεται στην επικοινωνία και αφορά κάθε άνθρωπο, με οποιαδήποτε ιδιαίτερη ανάγκη.

Κρατήσεις και Πληροφορίες στα 2107275735 και 6975913005 (11:00-14:00)

Πηγή: www.esos.gr